MANDEN MED ARRET – Stærkt foredrag med Peter Bang

MANDEN MED ARRET – Stærkt foredrag med Peter Bang

Foredraget med Manden med Arret – Peter Bang blev en stor succes i lille Brylle. Der deltog folk fra Jylland og Sjælland, og selvfølgelig en masse fra Brylle og omegn samt 2 inviterede efterskoler. Foredraget var kommet i stand ved et samarbejde mellem Brylle Gymnastikforening og Assens Misbrugscenter, og blev afholdt som et velgørenhedsarrangement, hvor alle indtægter fra billetsalg, samt kaffe, kage og sodavand går ubeskåret til socialt udsatte i Assens Kommune via Assens Misbrugscenter.

Søren Steen introducerede selve foredraget, og socialudvalgsformand Bettina Stick var også til stede ved foredraget. Medarbejdere fra Assens Misbrugscenter, stod til rådighed med rådgivning og vejledning.
Peter fortalte om sit hårde liv med misbrug, og om hvor lang og hård en kamp det har været at nå dertil hvor han er i dag. Han var åben og ærlig omkring sig selv og sin bagage, og der var tårer i øjnene hos flere i salen under foredraget. Det var samtidig en meget inspirerende fortælling, der også handlede om at være sin egen bedste ven, og hvordan alt det man giver ud i verden, er netop det man får igen.
Efter foredraget var der tid til spørgsmål fra salen og bagefter uddelte Peter autografer, kram og selfies i ægte rockstjerne-stil!

To myndige herrer styrede parkeringsforholdene med hård hånd, så ingen skulle gå for langt i mørket. Der var flittige frivillige-hænder bag disken, og der blev langet sodavand, kage og kaffe over disken til den helt store guldmedalje. Tak til de frivillige i vores FrivilligKlub for endnu en gang at træde til, på så mange forskellige måder, både dagen før og på selve dagen – I er hver især helt uundværlig, og vi holder så meget af jer!

Det samlede indsamlede beløb kan vi med stolthed sige blev 12.400 kr. Pengene vil blive brugt med omhu af Assens Misbrugscenter, som kan findes på www.misbrugscenter.assens.dk

Vi går efter verdensherredømmet! Dette var et lille skridt på vejen 🙂 #Brylleerverdensnavle